Bağışıklık sistemi güçlendirdirici besinler

Kolay mı hasta oluyorsanız, hastalıklara karşı direnciniz düşük ise veya kronik rahatsızlığınız varsa bağışık sisteminiz zayıf demektir. Virüslerden korunmak bakterilerle ve hastalıklarla savaşmak için herkesin bilmesi gereken bağışıklık sistemi güçlendirici besinler konumuzda

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Son dönemlerdeki gündemimiz sebebiyle oldukça fazla duyduğumuz bağışıklık sistemi ve vücut direnci aslında nedir? Bağışıklık sistemi deyince herkesin aklına bir şey gelir. Genel olarak vücudumuzu ve sağlığımızı korumakla görevli olan savunma mekanizması diyebilir. Bunun bir diğer ismide immün sistemdir. Böyle bir savunma mekanizmamız aldığı halde neden hasta oluruz? Virüslere karşı neden yenik düşeriz?

Bağışık sisteminin, savunma mekanizması olduğunu söylemiştik. İşleyişi teoride çokta zor değil fakat detayları biraz karışıktır. Bağışıklık; kimi mikroplara ve virüslere karşı doğal olarak var olan ya da aşı ile kazanılmış direnç durumu demektir. Yani bir hastalığa karşı bağışıklığım var dediğinizde o hastalığınız sizi etkilemediğini belli edersiniz.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır?

Savunma sistemimiz olan immün sistemi nasıl çalışır birde ona bakalım.  Bağışıklık sistemi ikiye ayrılır. Bunlar doğuştan gelen bağışıklık ve sonradan kazanılan bağışıklıktır. Bir virüs veya bakteri vücudumuzda kan, hava veya benzeri şekillerde girerse bağışıklık sistemimiz önce onu tanımaya çalışır. Eğer önceden tanıdığı bir zararlıysa hemen saldırıya geçerek bizi hasta olmaktan korur. Immün sistemimiz eğer tanımadığı bir hastalıla karşılaşıyorsa ne yapacağını bilemez ve saldırmaz. Bize zarar vermeye başlar ise saldırır. Fakat zarar vermeye başladıktan sonra telafi etmek çok zordur. Eğer güçlü bir savunma sistemi var ise başladıktan sonrada işe yarar.

Doğuştan gelen bağışıklık genellikle kan yoluyla geçer. Anneden babadan geçebilir. Doğuştan gelen bağışıklığa destek ek savunmalarımız deri, tükrük, idrar, ter ve mide asidi gibi yollardır. Derimizden geçemeyen virüsler bize zarar veremez o yüzden bol bol elimizi yıkayarak virüslerin ağızdan veya gözden girmesini engellememiz gerekmektedir.

Sonradan kazanılan bağışıklık sistemini biz aşı olarak biliriz. Her hastalığın aşısı yoktur. Aşı virüsün veya bakterinin zayıflatılmış halidir. Canlı ama zayıf haldeki virüs aşı yoluyla vücuda enjekte edilir. Zayıf olduğu için zarar veremeyen virüsü bağışıklık sistemi tanır ve yok eder. Virüs ileride tekrar vücuda girerse eğer, zaten o hastalığı tanıyan olan bağışıklık sistemi vücuda girer girmez atağa geçerek hastalığı yok eder. İşte bu sonradan kazanılan bağışıklıktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Savunma mekanizmamızı bir çok yöntemle geliştirebiliriz. Aşısı ve tedavisi olmayan hastalığa karşı bağışıklığımızı güçlendirerek baş edebiliriz. Spor yaparak ve doğru besinleri doğru miktarda tüketerek güçlendirme yapabiliriz. Bağışıklık sistemini güçlendici besinler arasında en bilindik ve etkili olanı limondur. Fazla abartmamak kaydıyla limon tüketmek bağışlık sistemizi güçlendiren besinler arasındadır.  Diğer bağışıklık sistemi güçlendirici besinler;

  • Hayatta kalmamızı sağlayan Su. Günde ne az 3 litre su için.
  • Sebzeler ve meyveler. Genel olarak bütün meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisinde bolca A, C, E vitamini bulunduran Elma, sarımsak, portakal, turunçgiller gibi besinler tüketin.
  • Süt ve süt ürünleri. Peynir yoğurt gibi süt hammaddeli  ürünler tüketin. Kemikler ve savunma sistemi için son derece önemlidir.
  • Kefir tüketin. Probiyotik olması sayesinde tahmin ettiğinizden daha fazla işe yarayacaktır.
  • Balık önemli. Haftada en az 1 kere balık tüketin. Uzmanların önerdiği miktar haftada iki balık yemeniz. İçerdiği omega3 sayesinde bağışıklığımızı güçlendirecektir.
  • 7 Zeytin 1 İncir ürününü kullanın. Sizi hem sağlıklı şekilde zayıflatır hemde bağışıklığınızı son derece güçlediren besin öğelerini içerir.

Vücudumuzun ve bağışıklık sistemimizden sınırı vardır. Maalesef her hastalıkla savaşamayız ama elimizden geleni yapmamız gerekir. Kanser hastalıkları, AIDS gibi kayıp ettiğimiz hastalıklarda ne yazıkki var.

7 Zeytin 1 İncir Faydaları

Mucize olarak bilinen 7 zeytin 1 incir ürünün en büyük iki özelliği zayıflatma ve bağışıklık sitemini güçlendirmektir. İçerisinde bulunan vitaminler ve doğal kimyasallar sayesinde bize gerekli olan tüm sağlıklı besinleri verirler. Dolayısıyla daha güçlü bağışıklığımız ve daha sağlıklı bir hayatımız olan. Bu ürünü temin ettikten sonra sabah ve akşam bir tane içerek çok çabuk sonuç olabilir. 7 zeytin 1 incir tamamen doğal olarak zeytin ve incirin yararlı besin öğelerini alır. Bu besinler vücudumuz neredeyse her bölümüne fayda sağlamaktadır.

Yorum